Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Gynekologická poradňa

V cene všetkých
produktov je zahrnuté
odborné poradenstvo.

>

Názory gynekológov

V čase, keď pozorujeme určitý odklon od hormonálnej antikoncepcie, predstavuje pesar veľmi dobrú alternatívu pre väčšinu žien. Ide o antikoncepciu, ktorá prakticky nemá vedľajšie nežiadúce účinky a vzhľadom k možnosti opakovaného použitia je cenovo veľmi výhodná. Manipulácia s pesarom nie je technicky zložitá a väčšina žien ju zvládne bez väčších ťažkostí. Použitie pesaru je vhodné pre ženy ktoré nerodili, ako aj pre ženy po pôrode a aj preto ju možno väčšine žien odporučiť ako modernú a zároveň lacnú a spoľahlivú antikoncepčnú metódu.

MUDr. Michal Mihula, Mestská nemocnica Ostrava, Nemocniční 20, Ostrava

 

Verím tomu, že pesar predstavuje nový, moderný prístup vo voľbe antikoncepcie. Žijeme v dobe, keď sa čoraz viac hovorí o nepriaznivom vplyve hormonálnej antikoncepcie, ale zároveň otázku vhodnej antikoncepcie rieši mnoho párov. Dnešné ženy nenechávajú všetko len na mužoch a chcú mať šancu vybrať si produkt, ktorý bude vyhovovať ich potrebám. Výhodou pesaru je jeho spoľahlivosť porovnateľná s inými metódami, jednoduchá manipulácia, opakovaná možnosť použitia a v neposlednom rade cena. Vďaka materiálu z mäkkého silikónu o ňom prakticky neviete a nespôsobuje alergie. Je vhodnou voľbou pre dojčiace ženy ako aj pre tie, ktoré z nejakého dôvodu nemôžu užívať hormonálnu antikoncepciu. Takých žien je vďaka modernej diagnostike pribúda. Je samozrejme na každej z nás, pre čo sa nakoniec rozhodneme, ale dúfam, že žien ktoré budú dôverovať pesaru, bude čím ďalej tým viac.

MUDr. Michaela Tomanová, Fakultná nemocnica Ostrava, 17. listopadu 1790, Ostrava

 

V roku 1971, kedy som začínal s gynekologickúóu praxou, boli antikoncepčné pesary na okraji záujmu pacientiek i lekárov. Ich použitie ako možnej antikoncepčnej metódy bolo ovplyvnené veľkou nespoľahlivosťou a zlou kvalitou použitého latexu. Pesary boli na jedno použitie, trhali sa, zle sa vyberali, neexistovali antispermicidné gély, ktoré by zvýšili ich účinnosť. Preto sa v praxi nikdy príliš nerozšírili. Nástup hormonálnej tabletovej antikoncepcie / HA / potom použitie pesaru definitívne zlikvidoval a o pesaroch sme dlhých nasledujúcich 30 rokov takmer nepočuli.
Masívne užívanie hormonálnej tabletovej antikoncepcie však prinieslo aj negatíva. Rozsiahlu kontamináciu životného prostredia estrogenizovanou vodou az toho vyplývajúce poruchy tvorby spermií u mužov. Tiež zvyšujúcu sa dynamiku vrodených malformácií zvierat. U žien a dievčat užívajúcich hormonálnu antikoncepciu potom tromboembolické komplikácie, bolesti hlavy a príznaky neznášanlivosti HA.
Preto sa pozornosť lekárov a technikov obrátila späť k antikoncepčným pesarom. Boli vynájdené a zostrojené nové druhy a použité moderné,húževnaté a pritom jemné materiály s dlhou životnosťou, opakovane použiteľné. Bol vyvinutý nový tvar pesaru s pružným priliehajúcim okrajom a nové druhy antispermatických gélov pre zvýšenie bezpečnosti pesarovej bariéry. Z tohto pohľadu možno hodnotiť aj novo vytvorené pesary CAYA.

Ich výhody:
I.   sú pri súčasnom použití antispermicidního gélu skoro rovnako učinné ako hormonálna antikoncepcia
II.  manipulácia s pesarom aj jeho údržba sú jednoduché a zvládne ich každá žena
III. pesar sa dá opakovane použiť po dobu 2 rokov
IV. cena pesaru sa vráti už za 9 mesiacov, ak počítame cenu za trojmesačné balenie HA /okolo 32eur/
V.  je to výhodná alternatíva pre dievčatá, ktoré z akéhokoľvek dôvodu nesmú alebo nemôžu HA /neznášanlivosť, trombotické komplikácie, a hlavne fajčenie /
VI. je dostupný bez lekárskeho receptu.

"Zatiaľ nepoužijem tak obľúbený reklamný slogan "že 9 z 10 gynekológov odporúča pesar, ale počet pacientok používajúcich nový pesar Caya sa neustále zvyšuje".

MUDr.Vlastimil Škuta, Gynekologická ambulancia, Tyršova 1667/19, Ostrava