Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Gynekologická poradňa

V cene všetkých
produktov je zahrnuté
odborné poradenstvo.

>

Najčastějšie otázky

Akú má FemCap antikoncepčnú spoľahlivosť? Nemusím sa báť otehotnenia?

FemCap je v kombinácii so spermicídnym gelom (Contragel Green) alebo prerušovanou súložou vysoko spoľahlivou dámskou antikoncepciou. Musíte ho používať pravidelne pri každom pohlavnom styku. Potom dosiahnete ochrany rovnajúcej sa hormonálnej antikoncepcii. Upozornenie: Nevyberajte pesar hneď po styku, ale najskôr po 6 hodinách, až všetky spermie uhynú!

 

Ako je FemCap efektívny?

V klinických štúdiách sa pri správnom použití preukázala účinnosť 96%. Účinnosť FemCapu sa ďalej zvyšuje s použitím spermicídov (Contragel Green) až na 98%.

 

Ako spoznáte, že ste si FemCap nenasadili nesprávne?

Starostlivo si prečítajte príbalový leták, ktorý s produktom obdržíte, a niekoľkokrát si nasadenie a vyberanie vyskúšajte.

Okraje správne zavedeného FemCapu priľnú k stenám pošvy. Keď zatlačíte na stred zavedeného pesaru, ľahko sa prehne a pod vypuklou časťou nahmatáte pevnejší čapík. Ak sa Vám pod tlakom prsta celá kupola FemCapu prehne, nesedí pesar dobre na krčku maternici a je potreba jeho nasadenie upraviť. Pri vyberaní FemCapu by ste mali cítiť mierny odpor.

Ak si ani potom nebudete istá, kontaktujte MUDr. Michaelu Tomanovou na emaile poradna@pesar.cz. Zodpovie Vaše otázky a pomôže Vám vyriešiť konkrétny problém.

 

Ako dlho dopredu môžem pesar FemCap zaviesť?

FemCap si môžete zaviesť na krčok maternice v niekoľkohodinovom predstihu pred plánovaným pohlavným stykom. (napr. ráno pred očakávanou večerou schôdzkou). Musí však byť nasadený najmenej 15 minút pred stykom, pretože sexuálne vzrušenie spôsobí zväčšenie veľkosti pošvy a potom nie je možné pesar správne umiestniť.

 

Čo keď ho zabudnem vybrať?

FemCap môžete mať zavedený bez problémov až 48 hodín. Ak ho necháte v pošve dlhšie, riskujete zápal pošvy a močových ciest. Avšak nezabudnite, že pesar FemCap musíte nechať nasadený ešte aspoň šesť hodín po styku, aby nedošlo k nežiaducemu otehotneniu!

 

Môžeme pri styku používať zároveň FemCap aj kondóm?

Áno, môžete. Vzhľadom k tomu, že cervikálny klobúčik FemCap nechráni pred vírusom HIV a niektorými ďalšími pohlavnými chorobami, môže občas nastať situácia, že budete chcieť použiť pesar zároveň s kondómom. Možno ich takto kombinovať, musíte ale pridať dávku lubrikačného gelu, aby sa kondóm nepretrhlo pri trení o FemCap.

 

Pri styku so FemCap "pretáča" okolo čapíka. Nevadí to?

Aj pri správne zvolenej veľkosti pesaru FemCap je možný pohyb okolo maternice, tzv. pretáčanie. Princíp pevného ukotvenia tkvie v priľnutí krempy klobúčiku FemCap k pošvovým klenbám. Odporúčame teda nasledujúci postup: Po nasadení FemCapu na čapík, zaveďte prst do žliabku klobúčika v zadnej klenbe a zatlačte ho čo najhlbšie. Analogicky postupujte v priebehu celého žliabku a súčasne pritlačte krempu klobúčika k pošvovej stene. Keď je pesar FemCap takto zavedený, niekoľkokrát zatiahnite a zase povoľte svaly panvového dna. Môžete si tiež čupnúť, postaviť sa a potom sa 5-10 min voľne pohybovať po byte. Pohyby svalov panvového dna vytvorí potrebný podtlak k upevneniu FemCapu, potom už by sa pretáčať nemal. Následne si čupnite a znovu prekontrolujte polohu pesaru.

 

Môžem sa s FemCapem kúpať?

Nie, so zavedeným pesarom sa nesmiete kúpať, len sprchovať. Mohlo by dôjsť k zníženiu antikoncepčnej ochrany.

 

Kde je vyrobený FemCap?

FemCap je vyrobený v Amerike a schválený FDA (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) v USA.

 

Z čoho je FemCap vyrobený?

FemCap je vyrobený z mäkkého lekárskeho nealergického silikónu.

 

Aké sú vedľajšie účinky FemCapu?

Schválené klinické štúdie ukazujú, že nie sú známe žiadne vedľajšie nežiaduce účinky pri používaní FemCapu.

Len pri nedodržaní základných hygienických zásad môže dôjsť k vaginálnej infekcii alebo zápalu močových ciest. Preto je potrebné:

  • Udržiavať pesar v čistote
  • Pred aplikáciou a vybratím pesaru si riadne umyť ruky
  • Vybrať pesar najneskôr 48 hodín po zavedení

 

Bezpečnosť FemCapu v porovnaní s hormonálnou antikoncepciou.

FemCap je pre užívateľky absolútne bezpečný. Je neinvazívny a nerobí žiadne zmeny v ich fyziológii. FemCap je oveľa bezpečnejší a prirodzenejší ako hormonálna antikoncepcia, ktorá má mnoho nežiaducich účinkov ovplyvňujúce zdravie ženy.

 

FemCap v porovnaní s kondómom.

Nemusí sa zavádzať tesne pred stykom. FemCap môže byť vložený do pošvy 15 minút až 40 hodín pred stykom. FemCap neprerušuje spontánnosť styku a neznižuje sexuálne potešenie oboch partnerov. Žiadny z partnerov FemCap pri pohlavnom styku necíti.

FemCap je vhodný predovšetkým pre ženy a ich partnerov, ktorí sú alergickí na latex, z ktorého sú vyrábané kondómy.

 

Aký je rozdiel medzi FemCapem a Milex diafragma?

FemCap sa od Milex diafragmy líši v niekoľkých ohľadoch.

  • FemCap poskytuje až 48 hodín nepretržitej ochrany, diafragma musí byť vytiahnutá po 24 hodinách.
  • Vhodnú veľkosť FemCapu môže vo väčšine prípadov určiť každá žena sama v závislosti na tom, či už rodila alebo nerodila. U diafragmy je potreba, aby vhodnú veľkosť určil lekár na základe gynekologického vyšetrenia.
  • Pri kombinácii so spermicídami postačí při použití FemCapu podstatne menšie množstvo, ktoré sa aplikuje do žliabku FemCapu. Tým odpadá jeho nepríjemné vytekanie.
  • FemCap má pútko pre ľahké vyberanie.

 

Je použitie FemCapu ľahké?

Áno, FemCap je ľahko použiteľný. Žena sa môže naučiť, ako FemCap vložiť i vybrať a zvládne jeho používaní počas niekoľkých dní. Chce to však dlhší tréning ako napr. U diafragmy. S praxou môže byť vloženie FemCapu rovnako jednoduché ako zavedenie tampónu.

 

Môže byť FemCap použitý počas menštruácie?

Nie, FemCap nemožno použiť počas menštruácie. Bránil by prirodzenému odtoku menštruačnej krvi.

 

Môže sa FemCap pri styku uvoľniť?

FemCap by sa pri styku nemal uvoľniť. FemCap je špeciálne navrhnutý tak aby sa prispôsobil anatómii každej ženy.

FemCap je ukotvený súčinnosťou 3 faktorov: 1. nasadením na čapík, 2. ľahkým rozprostrením KREMP do pošvových klenieb a priľnutím k pošvovým stenám, 3. miernym podtlakom vzniknutým v dôsledku priľnutie krempy. Je nasadený voľne a nijako čapík ani pošvové steny nestláčaje a nepoškodzuje. Správne zvolená veľkosť a vloženie FemCapu zaistí, aby zostal prisatý na krčku maternice počas celého pohlavného styku.

 

Ako dlho môže byť FemCap zavedený v tele ženy?

FemCap môže zostať na mieste až 48 hodín.

 

Ako FemCap po použití vyčistiť?

Po vybratí z pošvy FemCap dôkladne umyte vlažnou vodou a antibakteriálnym mydlom. Osušte a uložte do krabičky. Čas od času FemCap pohľadom skontrolujte, prípadne do neho napustite vodu, aby ste sa uistila, že v ňom nevznikla trhlina. Približne po dvoch rokoch odporúčame pesar FemCap vymeniť za nový.

Pred prvým použitím môžete FemCap krátko vyvariť (cca 3 min.)

 

Po akej dobe by mal byť FemCap vymenený?

Možno ho používať 1-2 roky v závislosti od frekvencie použitia.